
Ne öld meg! A vakond védett állat, természetvédelmi értéke 25000 Ft!
A vakondot lehet utálni és szeretni is. Elpusztítani viszont vétek és tilos is, hiszen a vakond védett állat. Hogy hasznos vagy sem, mindenki ítélje meg önmaga. Nem árt tudni, hogy a kis földtúró elpusztítása 25000 Ft pénzbírsággal jár. A vakond télen viszonylag láthatatlan. Föld alatti rejtekében várja a jobb időt, közben az összegyűjtött élelmet fogyasztja. A téli álomból ébredve tavasszal aztán láthatjuk, hogy a mi kertünk sem úszta meg földtúrások nélkül.
A tudományos nevén Talpa europaea elnevezésű állat kifejlett mérete 11-13 cm, tömege 80-120 gramm, előfordulása többnyire a kertekben, erdős és mezőgazdasági területeken várható. Jelenlétét a vakondtúrások mutatják, amivel tönkreteszi a gyepet, ugyanakkor a talaj felső fél méteres rétegében mozogva szellőzteti azt és összeszedi az útjába kerülő kártevő rovarokat. Sajnos a járatok kialakítása közben növényeink gyökérzetét felsérti, így azok akár el is száradhatnak. Fő tápláléka a művelt területeken oly gyakori giliszta.
A vakond legfőbb ellensége nyílt terepen a gólya. Hosszú, hegyes csőrével képes mélyen a túrásba hatolni és ott elcsípni. A kertes házaknál a macska vagy a kutya képes megközelíteni és amint levegőre ér, elkapni a földtúrót.
Elpusztítani sem méreggel, sem egyéb eszközzel nem lehet. A védett állat természetvédelmi értéke 25000 Ft. Ha nem kívánatos a jelenléte, néhány hatásos módszerrel távol is tarthatjuk a kerttől.

Nagy sárfű – Euphorbia lathyris
1. A vakondtúrásba helyezett gázolajos vagy petróleumos rongy szagát ki nem állhatja a vakond. Amint megérzi, menekülni kezd előle.
2. A nagy sárfű növényt vakondűzőnek is szokták nevezni. Talán azért is olyan hatásos, mert a benne található tejnedv petróleumra emlékeztető szagot áraszt.
3. Hasonló hatást érhetünk el a kávézaccal is. A túrás felől a járatba töltve, illata elviselhetetlenül büdösnek hat a vakond számára.
4. Az elektromos vakondriasztók kereskedelmi forgalomban kaphatók. Lényege, hogy egy ember számára nem, vakondnak viszont jól hallható hangot hallat, így elűzi a közelben lévő állatot.
5. A földbe ásott üveg a szél hatására hangot hallat, mely hasonlóan a vakondriasztóhoz, távolabbra költözésre sarkallja az állatot.
Azért érdemes mérlegelni, hogy a vakondtúrás helyett szívesebben nézzük a kertben inkább a gyomnövényt, gázolajos rongyot vagy éppen a sörösüveget.