
Immunerősítés házilag – kerti gyógynövényeink
Mi sem tűnik egyszerűbbnek annál, hogy egészségünk megőrzéséhez használjuk fel a kertünkben termő gyógynövényeket. Különösen igaz ez most, a koronavírus időszakában, amikor amúgy is jobban odafigyelünk arra, hogy hogyan is vagyunk, érzékenyebbé válunk az iránt, hogy megvédjük magunkat és családtagjainkat banális fertőzésektől, megbetegedésektől.
A jó hír az, hogy a természet teljes mértékben mellénk áll ebben a folyamatban, nagyon sokféle gyógynövénnyel segíthet minket. A kérdés csupán csak annyi, hogy tudjuk-e mit hogyan kell használni, helyesen használjuk-e fel – illetve, hogy ismerjük-e a gyakori gyógynövényeinket. Ebben segítünk egy kicsit ezzel a cikkel, melyben a leggyakoribb és legegyszerűbben felhasználható 5+1 növényt mutatjuk be.
- Kamilla (orvosi székfű)
Nagyanyám kedvelt gyógynövénye volt. Magról vethető, egynyári növény, amely képes a saját utánpótlásáról is gondoskodni. Felhasználhatjuk borogatásokhoz, nyugtató és gyulladáscsökkentő hatása közismert. Fogyasztható teaként, de kiváló alapanyag gőzöléshez, meghűlés esetén. Emésztésre gyakorolt kiváló hatása is ismert.

Kamilla (Forrás: Pixabay)
- Kerti izsóp
Szintén a teája az, ami miatt ajánljuk a kerti izsóp ültetését. Hatása görcsoldó és nyugtató, valamint antibakteriális is, így erősíti az immunrendszert. Jól használható légúti megbetegedésekkor is, lévén nyákoldó hatása miatt segít felszakítani a köhögést, a tünetek enyhülnek, a gyógyulási folyamat így felgyorsul. Fontos, hogy kisgyermekeknek, várandós és szoptatós anyukáknak és magas vérnyomásban szenvedőknek nem ajánlott.
- Menta
Kertem kipusztíthatatlan növénye, minden limonádék és teák egyik legfinomabb összetevője. Több fajtája is létezik, ezeknek erőssége is változó. A nálunk jellemző két faj a borsmenta és fodormenta. A borsmenta erőteljesebb ízű. Szeretik fűszernövényként is használni, de a menta tea az egyik legjobb gyomorpanaszok vagy görcsök ellen, valamint meghűlés esetén is igen hasznos lehet

Borsmenta (Forrás: Pixabay)
- Szurokfű
Akár a balkonra is ültethetünk szurokfüvet, amelynek virágos, leveles hajtásai kiválóan használhatók teafőzésre. Az ebből készült ital köptető hatással bír, erősíti az immunrendszert, csillapítja a fejfájást és csökkenti a légúti megbetegedések kellemetlen tüneteit.
- Levendula
Fantasztikusan illatos, és nem kevéssé mutatós növény. Hosszú évszázadok óta használják már a gyógyításban. Illata kifejezetten nyugtató hatással is bír, akár még migrénes fejfájásra is hatásos lehet. Fontos, hogy gombaölő tulajdonsága miatt házilag készített krémek alapanyagaként is használatos, sőt, a szappangyártásnak is fontos hozzávalója. Kifejezetten jól felhasználható a gasztronómia területén – akár vadhúsok mellé, vagy desszertek esetében is kiválóan működik erőteljes íze, kiegészítőként, elsősorban. Aki egyszer ivott már levendulás limonádét, biztos, hogy fog még kérni belőle.

Levendula (Forrás: Pixabay)
+ 1
Kerti kakukkfű
Valljuk be, elsősorban a fűszernövény jut eszünkbe, ha a kakukkfüvet említjük. Elmaradhatatlan fűszere a szárnyas ételeknek, vagy a májnak például. Kevéssé ismert tény erről a növényről, hogy a belőle főzött tea csillapítja a köhögést, görcsoldó és gyulladáscsökkentő hatással is bír. Akár még a közérzetünket is javíthatja, és élen jár a gyomorproblémák kezelésében is.
Láthatjuk tehát, hogy kertünk egy komplett gyógyszertár – csak éppen sokkal barátságosabb és természet-közelibb megoldásokkal kényeztet minket. Érdemes tehát figyelni ezekre a növényekre, elvetni a magjaikat, az évelőket gondozni, annak érdekében, hogy saját házi patikánk mindig kéznél legyen. Nem igényel túl sok munkát, és a család egészségének védelmét így részben mi felügyelhetjük. Természetesen súlyosabb betegség, vagy a tünetek enyhülésének hiányában bízzuk magunkat a modern orvostudományra! Enyhébb tünetek, egy kis megfázás, egy kis gyomorrontás pedig könnyen kezelhető – kertünk növényei segítségével.